Shoes UV curing machine TM-700UVF-A
  • Product Details
  • Company Profile
  • High-Efficiency Curing: Powerful 4 x 5.6KW UV lamps for rapid drying.
  • Durable Construction: Features a good Teflon belt that can withstand high temperatures.
Ideal for:
  • Shoes UV Drying
  • Plastic & Paper UV Curing
  • PVC & PP Sheet Finishing
  • Wooden Floor Board Coating
  • UV Polishing
  • PCB UV Printing
  • Electronic Product UV Spraying
  • Packaging Product UV Drying
Product Details
Brand
Not Specified
Origin
Not Specified
Material
Metal, Teflon
Color
Gray/Blue (as pictured)
MOQ
1 unit
FOB Price
Packaging
Wooden Case
Delivery
7 Days After Payment
Technical Specifications
ParameterTM-700UVF-AUnitNotes
Model Number
TM-700UVF-A-Specific Model
Max Product Width
700mm-
Max Product Length
2000mm-
UV Process Shine Area
700x2000mm-
Conveyor Speed
0-10m/minStepless Adjustment
UV Lamp Power
5.6KW x 4 PCSKWTotal 22.4KW
Total Wattage
23KWMachine Power Consumption
Wind Fan Wattage
1000WCooling System
Motor Wattage
1000WConveyor Drive
Machine Dimension (L*W*H)
2120*700*1350mm-